Cartier Drive de Cartier Flying Tourbillon Pink Gold / Silver ref W4100013
Cartier · Drive de Cartier
Drive de Cartier Flying Tourbillon Pink Gold / Silver
W4100013
Pink GoldSilverHandwound41mm30m
Case
Diameter
41.00 mm
Height
11.25 mm
Material
Pink Gold
Glass
Sapphire
Caseback
Open
Water Resistance
30.00 m
Dial
Color
Silver
Indexes
Roman Numerals
Hands
Sword
Finish
Guilloche
Shape
Cushion
Other
Gender
M
Production
2016–present
Movement Specs
Caliber
9452 MC
Cartier in-house
Caliber Brand
Cartier
Type
Handwound
Manual winding
Power Reserve
50 h
2.1 days
Frequency
21600 bph
6.0 Hz