Panerai Luminor Submersible Automatic Acciaio ref PAM00024
Panerai · Submersible
Luminor Submersible Automatic Acciaio
PAM00024
Stainless SteelBlackRotating, 0-60 (Dive)Automatic44mm300m
Retail price 7,000 (2016)
Case
Diameter
44.00 mm
Lug Width
24.00 mm
Material
Stainless Steel
Glass
Sapphire
Caseback
Closed
Water Resistance
300.00 m
Bezel
Rotating, 0-60 (Dive)
Dial
Color
Black
Indexes
Mixed
Hands
Sword
Shape
Cushion
Other
Gender
M
Production
Movement Specs
Caliber
OP III
Panerai in-house
Caliber Brand
Panerai
Type
Automatic
Perpetual rotor
Power Reserve
42 h
1.8 days
Frequency
28800 bph
8.0 Hz
Jewels
21
Complications
Date, Hours, Minutes, Small Seconds
About the Movement
Stripped version of Valjoux / ETA 7750
About the Family
About this reference
First introduced back in 1998, the Luminor Submersible PAM 24 is an icon, an emblematic Panerai model. It features the Egiziano style diving bezel and the 44mm Luminor case in stainless steel. It is powered by OP III.