Tudor Pelagos FXD Marine Nationale 2022 ref 25707B/22-0001
Tudor · Pelagos
Pelagos FXD Marine Nationale 2022
25707B/22-0001
Titanium / Ceramic / Stainless SteelBlueRotating, 0-60 (Dive)Automatic42mm200m
Retail price 3,680 (2022)
Case
Diameter
42.00 mm
Height
12.75 mm
Lug Width
22.00 mm
Material
Titanium / Ceramic / Stainless Steel
Glass
Sapphire
Caseback
Closed
Water Resistance
200.00 m
Bezel
Rotating, 0-60 (Dive)
Dial
Color
Blue
Indexes
Stick / Dot
Hands
Proprietary
Finish
Matte
Shape
Round
Other
Gender
M
Production
Movement Specs
Caliber
MT5602
Tudor in-house
Caliber Brand
Tudor
Type
Automatic
Perpetual rotor
Power Reserve
70 h
2.9 days
Frequency
28800 bph
8.0 Hz
Jewels
25
Complications
Hours, Minutes, Seconds, Chronometer
About the Movement
MT5602 movement
Beating to a frequency of 28,800 beats/hour or 4Hz, the movement is regulated by a variable inertia oscillator with silicon balance spring, held in place by a traversing bridge - a guarantee of its robustness. The movement is certified by the Swiss Official Chronometer Testing Institute (COSC).
About the Family
About this reference
The TUDOR Pelagos FXD was introduced in 2021 as the result of a partnership between TUDOR and the Marine Nationale. This watch has a titanium case with fixed bars measuring in at 42mm, and a blue dial with matching blue ceramic bezel. The case back is stainless steel. The Pelagos FXD reference 25707B/22-0001 has a case back engraved for production year 2022.