Vacheron Constantin FiftySix Complete Calendar Stainless Steel / Silver ref 4000E/000A-B439
Vacheron Constantin · FiftySix
FiftySix Complete Calendar Stainless Steel / Silver
4000E/000A-B439
Stainless SteelSilverAutomatic40mm30m
Retail price 22,800 (2019)
Case
Diameter
40.00 mm
Height
11.60 mm
Material
Stainless Steel
Glass
Sapphire
Caseback
Open
Water Resistance
30.00 m
Dial
Color
Silver
Indexes
Mixed
Hands
Stick
Shape
Round
Other
Gender
M
Production
2018–present
Movement Specs
Caliber
2460 QCL/1
Vacheron Constantin in-house
Caliber Brand
Vacheron Constantin
Type
Automatic
Perpetual rotor
Power Reserve
40 h
1.7 days
Frequency
28800 bph
8.0 Hz