Vacheron Constantin FiftySix Complete Calendar Pink Gold / Silver ref 4000E/000R-B438
Vacheron Constantin · FiftySix
FiftySix Complete Calendar Pink Gold / Silver
4000E/000R-B438
Pink GoldSilverAutomatic40mm30m
Retail price 35,600 (2019)
Case
Diameter
40.00 mm
Height
11.60 mm
Material
Pink Gold
Glass
Sapphire
Caseback
Open
Water Resistance
30.00 m
Dial
Color
Silver
Indexes
Mixed
Hands
Stick
Shape
Round
Other
Gender
M
Production
2018–present
Movement Specs
Caliber
2460 QCL/1
Vacheron Constantin in-house
Caliber Brand
Vacheron Constantin
Type
Automatic
Perpetual rotor
Power Reserve
40 h
1.7 days
Frequency
28800 bph
8.0 Hz